TU Berlin

Department of Urban Water ManagementStaff

Page Content

to Navigation

Head of Department

Lupe

Prof. Dr.-Ing. Matthias Barjenbruch

TIB1 - B16
Room 210
Phone +49 30 314 72246
Fax. +49 30 314 72248
e-mail:

Office

Angela Nicko

TIB1 - B16
Room 209
Monday to Thursday
Phone:  +49 30 314 72247
Fax: +49 30 314 72248
E-Mail:

Scientific Assistants and Ph.D. Students

Lupe

Iyad Al-Zreiqat M.Sc.

TIB1 - B16
Room 206
Phone +49 30 314 72251
e-mail:

Lupe

Dian P. Apriadi M.Sc. TIB1 - B16
Room 214
Phone +49 30 314 72359
e-mail:

Lupe

Daneish Despot M.Sc.

TIB1 - B16
Room 214
Phone +49 30 314 72883
e-mail:

Lupe

Salem Faroui M.Sc.

TIB1 - B16
Room 208
Phone +49 30 314 72358
e-mail: salem.faroui(at)campus.tu-berlin.de

Tom Guggenberger M.Sc.

TIB1 - B16
Room 217
Phone +49 30 314 72305
e-mail:

Lupe

Daniel Geisler M.Sc.

TIB1 - B16
Room 219
Phone +49 30 314 72210
e-mail:

Lupe

Dipl.-Ing. Pamela Geyer

TIB1 - B16
Room 208
e-mail:

Lupe

Dipl.-Ing. Paul Kober

TIB1 - B16
Room 215
Phone +49 30 314 72038
e-mail:

Lupe

Phillip Lau M.Sc.

TIB1 - B16
Room 214
Phone +49 30 314 72359
e-mail: philipp.lau(at)tu-berlin.de

Meike Lenzen M.Sc.

TIB1 - B16
Room 219
Phone +49 30 314 72357
e-mail:

Lupe

Luisa Otto M.Sc.

TIB1 - B16
Room 219
Phone +49 30 314 72252
e-mail:

Micaela Pacheco Fernández M.Sc.

TIB1 - B16

Room 215
Tel. +49 30 314 72283

Lupe

Dipl.-Ing. Stefan Rettig

TIB1 - B16 
Room 206
Phone +49 30 314 72356
e-mail:

Lupe

Dipl.-Ing. Carsten Riechelmann

TIB1 - B16 
Room: 206
Phone: +49 30 314 72283
e-mail:

Dipl.-Ing. Nina Röttgers

TIB1 - B16
Room 207
Phone +49 30 314 72251
e-mail:

Karin Schulz M.Sc.

TIB1 - B16
Room 206

Lupe

Daniel Venghaus M.Sc.

TIB1 - B16
Room 215
Phone +49 30 314 72249
e-mail:

Lupe

Dr.-Ing. Alexander Wriege-Bechtold

TIB1 - B16
Room 218
Phone +49 30 314 72209
e-mail:

Tayebeh Zinati, M.Sc.

TIB1 - B16
Room 217
Tel. +49 30 314 72360
e-mail:

Technical Assistants

To top

Elke Dalmann (CTA)

TIB 17b
Room 435
Phone  +49 30 314 72211
e-mail:

Student Assistants

To top

Johannes Böhm

Amien Elobied

Julius Goerlitz

Lukas Guericke

Leonie Hilmers

Kaja Nauroth

Johannes Neupert

Lukas Schatten

Lena Schümann

Christoph Wenzel

Alumnae / Alumni

Dipl.-Ing. Christian Berbig

Rosemarie Rehausen-Scherer

Dipl.-Ing. Sabine Rühmland

Bärbel Bleicke (CTA)

Dr.-Ing. Ute Bracklow

Miroslav Brkovic

Dipl.-Ing. Eva Exner

Dr.-Ing. Kathrin Gantner

Dipl.-Ing. Cathrin Hinz

Michael Markmann

Dr.-Ing. Wieland Müller

M.Sc. Mohie Omar

Tosca Piotrowski

Dr.-Ing. M.Sc. Ta Hoa Binh

Dipl.-Geogr. Katharina Teschner

Dipl.-Ing. Sinan Ünligil

Dipl.-Ing. Oscar Aimé Yemba Sassy

Navigation

Quick Access

Schnellnavigation zur Seite über Nummerneingabe